Technologie webowe – na co się zdecydować?
Tworzenie aplikacji webowych wiąże się z wieloma wyborami, jednak bez wątpienia najważniejszym elementem jest technologia, na którym całość zostanie oparta. Wybór ten jest szczególnie trudny dla małych firm czy start-upów, które posiadają ograniczony budżet, dlatego też technologie webowe powinny zapewnić im najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej kwoty. Można więc śmiało powiedzieć, że oprogramowanie webowe jest kluczem do sukcesu lub przyczyną niepowodzenia. Jak zatem wybrać najbardziej odpowiednią technologię?
Technologie webowe – czym są?
Mówiąc najprościej, technologie webowe to dynamiczne witryny internetowe połączone z technologiami wykonywanymi po stronie serwera, które zapewniają funkcje, takie jak interakcja z użytkownikami, łączenie się z bazami danych zaplecza i generowanie wyników w przeglądarkach. Przykładami tego typu aplikacji mogą być: serwisy społecznościowe, portale rezerwacyjne, aplikacje ecommerce czy systemy zarządzania treścią.
Technologie w których tworzone są aplikacje internetowe dzielą się na dwie kategorie: technologie wykonywane po stronie klienta i technologie wykonywane po stronie serwera. Strona klienta nazywana jest frontendem i obejmuje wszystko to, co użytkownicy widzą na swoich ekranach. Programowanie po stronie serwera (backend) składa się z serwera, bazy danych i działających na nim aplikacji, dlatego nie jest to część widoczna dla end-userów. Backend zasila stronę klienta, ale też odpowiada za funkcjonalności i jest używany do tworzenia logiki wokół całej aplikacji, dlatego wybór technologii jest zdecydowanie największym wyzwaniem.
Technologie po stronie klienta
Te technologie wykonywane lub interpretowane są przez przeglądarki i zazwyczaj mamy możliwość podejrzenia zawartości kodu przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie z menu „Wyświetl źródło strony”. Przykładami tych technologii są:
- HTML (hipertekstowy język znaczników)
- CSS (kaskadowe arkusze stylów)
- JavaScript
- Ajax (asynchroniczny JavaScript i XML)
- biblioteka jQuery
- biblioteka MooTools
Technologie po stronie serwera
Te technologie pozwalają wykonywać na serwerze zadania służące do obsługi żądań klient i nie ma możliwości podejrzenia zawartości kodu z zewnątrz.
- PHP (interpretowany, skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym)
- Zend Framework (zbiór uniwersalnych bibliotek PHP przeznaczonych do tworzenia aplikacji WWW)
- ASP.NET (zbiór technologii opartych na frameworku zaprojektowanym przez firmę Microsoft. )
- ColdFusion (Framework Adobe)
- Ruby on Rails (framework open source do szybkiego tworzenia aplikacji webowych)
- Perl (interpretowany, dynamiczny język programowania wysokiego poziomu)
- Python ( język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, o rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych)
Technologia webowa – czym się kierować podczas wyboru?
Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o projektowanie aplikacji internetowych, jednak można wyróżnić czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki czemu proces może okazać się trochę łatwiejszy.
Rodzaj projektu
Technologia webowa to zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji internetowych, dlatego musisz w pełni zrozumieć, co planujesz zbudować, aby wybrać odpowiednie rozwiązania. Musisz wybrać taką opcję, która zapewni nie tylko korzyści, ale poradzi sobie ze złożonością projektu w miarę upływu czasu. Wiedza o skali to nie wszystko – ważna jest również świadomość celi biznesowych, wpływających na wybór technologii do rozwoju.
Czas wejścia na rynek
Time to market jest niezwykle ważnym elementem, szczególnie dla małych firm i start-upów. Jeśli projekt ma zostać szybko opracowany i uruchomiony, warto rozważyć popularne i sprawdzone technologie, które poprzez rozbudowany ekosystem pomagają skrócić czas wdrożenia. Im szybciej wystartujesz, tym bardziej wyprzedzisz też konkurencję.
Budżet
Projektowanie aplikacji webowych nie jest bezpłatne i wymagać będzie od ciebie poniesienia kosztów. Im bardziej złożony jest język programowania, tym wyższy będzie koszt projektu. Pod uwagę należy też wziąć wynagrodzenia programistów, którzy są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, a ich pensje są z reguły wysokie i zależą od technologii, z którymi pracują. Właśnie dlatego poniesione koszty mogą różnić się w zależności od wyboru technologii – im bardziej zaawansowana, tym wyższe wynagrodzenie dewelopera.
Bezpieczeństwo
Aplikacje webowe są narażone na ataki cyberprzestępców, dlatego chcąc zapewnić bezpieczeństwo swojemu projektowi, warto upewnić się, że korzysta się z technologii bez luk w zabezpieczeniach. Większość technologii zawiera szczegółowe wytyczne, które mogą pomóc w zapobieganiu cyberataków, jednak żaden język programowania nie zagwarantuje 100% bezpieczeństwa. Ułatwieniem może być najpierw wybranie odpowiedniego narzędzia, a dopiero potem postępowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko zagrożenia i podatności.
Skalowalność
Jeśli liczba użytkowników wzrośnie, technologia powinna umożliwić aplikacji obsłużenie wzrostu, dlatego zadecydowanie, w czym pisać aplikacje webowe, jest bardzo ważne. Oko na bieżące potrzeby jest ważne, ale jednoczesne zwracanie uwagi na przyszłe potrzeby jest równie istotne. Pomyśl o skalowalności z wyprzedzeniem i na tej podstawie wybierz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.
Wybór niewłaściwej technologii dla aplikacji webowej – jaki ma wpływ?
Wiesz już czym jest stos technologii i czym kierować się podczas wyboru, ale jeszcze na koniec kilka słów o tym, jak niewłaściwa technologia może zaszkodzić projektowi. Zły wybór może w głównej mierze negatywnie wpłynąć na ostateczny koszt projektu, ale też rozwój aplikacji – zarówno na etapie realizacji projektu, jak i podczas rozwijania go. Niewystarczający poziom bezpieczeństwa lub brak odpowiednich zabezpieczeń może spowodować wyciek danych, co w ostateczności może doprowadzić do przepisania aplikacji, a to generuje ogromne koszty. Nie wybieraj technologii na podstawie doświadczeń konkurentów, osobistych preferencji, poprzednich projektów czy badań online. Każdy projekt jest inny, dlatego indywidualne podejście jest tu kluczowe.
Tworzenie aplikacji webowych – podsumowanie
Pośpiech podczas wyboru technologii webowej jest niewskazany, a wybór niewłaściwych narzędzi marnuje wysiłek zespołu i demotywuje podczas wprowadzania aplikacji na rynek. Zasada jest jedna: wybierz technologię zgodnie z twoim projektem – to zdecydowanie droga do sukcesu.